Pitanja
Ultarzvuk
Pregled
Laboratorija
 
 
Pitanja koja često postavljate
 

Kad se radi amniocenteza, moram li je uraditi ako imam 32 godine, a sada sam prvi put trudna?




Amniocenteza (uzimanje plodove vode) radi se pod kontrolom ultrazvuka i spada u obavezan prenatalni skrining nakon 35. godine, dakle u Vašem slučaju izaberite sami. A svim trudnicama pa i onim starijim od 35 godina, ako odbijaju amniocentezu, ginekolog treba ponuditi jedan od testova za skrining (screening) na hromosomopatije. Postoje dabl (double) i tripl (triple) testovi, o  kojima  ćemo  pisati, jer ste i to pitale.
Amniocenteza se najčešće radi između 16. i 18. nedjelje gestacije. Može se raditi i od 11. Do 14. NG i zove se rana amniocenteza (RAC), ali tada je, prema statističkim podacima, uočeno više komplikacija. Analizom plodovog kariotipa, tj. broja i strukture hromozoma saznajemo ima li plod hromozomske anomalije. U posljednjem trimestru trudnoće može se raditi da se procijeni zrelost pluća fetusa.
U 99% slučajeva amniocenteza je precizna u dijagnozi Daunovog sindroma (Sy Down), tj. u slučajevima njegovog nepostojanja.
U Vašem slučaju savjetujemo Vam da uradite double test koji se izvodi od 12. do 14. NG koji obuhvata  ultrazvučni pregled gdje će ginekolog pregledom ustanoviti prisustvo nosne kosti pošto se ona kod beba sa anomalijama kasnije formira, a što je najvažnije izmjeriće  debljinu potiljačnog nabora (nuhalna translucenca - NT - ).
To je mjesto gdje se sakuplja tečnost (limfa) između kože i potkože u predjelu vrata fetusa. Nakon UZ pregleda date krv na analizu. Test iz krvi obuhvata analizu biohemijskih markera krvi majke i to hormone PAPP – a (plazma protein A) i beta HCG – a. U ovom period udaljenost tjeme – trtica (Crl) iznosi 45  -  84mm. 
Ukoliko ima odsupanja u rezultatima testa možete uraditi i triple (tripl) test, koji je sličan, ali se radi u drugom trimestru, ili amniocentezu, o čemu ćete se posavjetovati sa Vašim ginekologom.
Radi se o statističkom testu, pa i rezultati koji izgledaju veoma loše, ne znače automatski, da beba ima anomaliju.  Test govori o vjerovatnoći, a ne o utvrđenom stanju.
Triple test je prenatalni test, koji služi za procjenu rizika od hromozomskih anomalija kod beba. Test nije dijagnostički, on ima za cilj da otkrije trudnice sa povećanim  rizikom da rode bebu sa Daunovim sindromom (trisomija 21) ili Edvardsovim  sindromom (trisomija 18) ili bebu sa oštećenjem neuralne cijevi.
Izvodi se od 15.do 18. NG uzimanjem krvi trudnice, a mjeri se prisustvo sljedeća tri hormona koja stvara fetus i koji se prenose u majčin krvotok:
AFP – alfa fetoprotein, E3 - nekonjugovani estriol i beta HCG -  slobodna beta podjedinica humanog horionskog  gonadotropina .
Povišen nivo alfa feto proteina može da ukaže na oštećenje neuralne cijevi kod bebe, kao što je spina bifida (deformitet kičmenog stuba).
Suviše niska koncentracija ukazuje na povećan riizik od postojanja Daunovog sindroma,  ili drugih hromosomskih anomalija.
Veoma je važno tačno određivanje trudnoće za procjenu rizika. 
Povećan rizik ne mora značiti da se radi o bolesnom plodu, nalaz može biti lažno pozitivan. Ukoliko test pokaže rizike od abnormalnosti, potrebno je napraviti dodatne pretrage: detaljan ultrazvučni pregled za otkrivanje vidljivih ultrazvučnih abnormalnosti, provjeriti broj plodova (blizanci ili više), amniocenteza.